Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, to zapewne za ciepło na cele ogrzewania i ciepłej wody rozliczasz się ze swoim zarządcą budynku w comiesięcznych zaliczkach ujętych w czynszu. Jesteś zatem tzw. Konsumentem ciepła lub inaczej Odbiorcą końcowym. Klientem (zwanym też często Odbiorcą) ciepła systemowego jest zaś podmiot, np. Spółdzielnia czy Wspólnota Mieszkaniowa, który ma podpisaną z dostawcą „Umowę sprzedaży ciepła i świadczenia usług przesyłania”.
Zdarza się też, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych rozliczają się bezpośrednio z dostawcą ciepła systemowego. Dzieje się tak, gdy dostawa ciepła odbywa się wprost do lokalu przez tzw. mini-węzły mieszkaniowe. W tym przypadku każdy właściciel lokalu ma podpisaną z dostawcą umowę sprzedaży ciepła.
Dostawca, czyli przedsiębiorstwo ciepłownicze, dostarcza ciepło do określonych w Umowie obiektów i na podstawie odczytów liczników, rozlicza zużyte ciepło na danym budynku lub węźle.
Rozliczanie opłat na poszczególne lokale/mieszkania leży w gestii zarządcy lub właściciela budynku, a sposób przydzielenia kosztów na mieszkania określony jest zazwyczaj w regulaminie wspólnoty czy spółdzielni. Najczęściej wpłacane co miesiąc zaliczki, rozliczane są raz lub dwa razy w roku na podstawie tzw. podzielników kosztów (o podzielnikach przeczytasz w zakładce „Metody pomiaru zużycia ciepła”).